Hakkımızda

1988 senesinde İngiltere’de Londra’da Westminster bölgesinde Paddington kolejinde Bilgisayar ve Bilgi teknolojileri bölümüne derslerine başlarken Londra’da Bilim savaş müzesinde Boolean matematiği kullanılarak yapılan bilgisayar sistemleri günümüz teknolojisi olan silah teknolojisinin 2.dünya savaşı temelinden geldiğini proje tez hazırlatmışlar ve her sene Avrupa Birliği kriterleri dersi okuturlarken 2. dünya savaşı film ve görüntülerin Avrupa Birlik pazarı içinde üretimlerinin kaldırılacağı dersini okuttular.  Bu ikinci dünya savaşı ürünlerin belli süre sonra üretimlerin koleksiyon amaçlı üretilerek biteceği eğitimini aldıktan sora bu ürünlere karşı ilgim oldu. o zamanlarda bu savaş teknolojileri maketlerini almaya başladım. Gerçek İngiliz el yapımı DIECAST metal maket ürünler bir süre sonra işçilik ucuz olduğundan uzak doğu ülkelerine Hong Kong vb plastik olarak üretimlerine başlandı. bu arada bazı büyük İngiliz firmalar kapanırken bu ürünlerin değerlendiğini talep olduğunu gördüm. 

2001 senesinde 1.körfez savaşında koleksiyon amaçlı bu ürünleri yurtdışından ithal etmesi zor olduğu halde 2. körfez savaşı dahil benzer ürünleri biriktirmeye uğraştım. bu ürünler şimdi 2 veya 3 kat değerinin arttığını günümüz piyasasında önce almanlar ardından demir perde ülkelerin ticarete açılmasıyla önce ruslar ardından diğer Avrupa ülkelerinin talep ettiğini gördüm. 2014 senesinden 6 haziran 2016 senesine paypal yurtdışına ödeme (Türkiye’den çıkarılmasına kadar sürede) ile ebay üzerinden dünyaya ihracaat yaptım. 2 sene içinde bu ürünlerin dünya ticaretinde arz talep değerini gördüm. iki senede 300 yakın yurtdışında Alıcılarla tanışarak ticaret yaptım. bir çoğu Türkiye’nin yerini bilemezken kendi kültürüne ait ürünlerin bir Türk koleksiyoncusunun satması şaşırtıcı olsa da turizm olarak gelmek isteyen misafirlerim sohbetlerimiz oldu.

ilk bakışta ufak maket olarak görünen bu kaliteli el yapımı metal döküm DIECAST koleksiyon amaçlı ürünler sosyal çevre olarak hobby amaçlı değişik kültürlü koleksiyon Alıcılar veya Satıcılar  ile tanışma fırsatı yarattı. bu sektörün sadece koleksiyon hobby olarak kalmamasını kazan kazan anlayışı ile şirket ticarete dönüştürerek ülkeye döviz kazandıracak kazancının vergisini ödeme gerekliliğine düşünerek ülke iki ekonomik kriz yaşamasına rağmen geçen sene Ağustos 2018 tarihinde Hale Hobby Market olarak şirketimizi kurmayı sağladık.

DIECAST metal döküm koleksiyon amaçlı ürünlerin 2. el piyasasını oluşturmaya uğraş vererek Alıcıların satın aldığı ürünlere piyasa değerinde satın alarak diğer yeni hobby amaçlı ürünlere ilgi duyan Alıcı koleksiyoner kişilere satarak hizmet veriyoruz. Biliyoruz ki 2. el piyasası olmayan sektör ölü yatırım demektir. müşteri koleksiyonerleri ilgisini bitirir. bu nedenle ebay tüm dünya ticaretinde başarılı olmaya başarmıştır. 2. el ürünlere açılan dünya ticaret merkezi websitesi olarak bilinir.

Boş zamanlarda aile bireylerin günümüz hastalığı olan stres baskı ortamından uzak hobby amaçlı bu ürünleri kullanarak savaş modelleme vb diorama yapımlar düzenli ölçüm yapma matematik kullanım, boyama yapıştırma bitirildikten sonra yakın çekim resimleme veya video klip yaparak yaratıcılığınızı sergileyen kendi ürününüzü kendi markanız patentiniz ile üreterek kazanca çevirebiliyorsunuz. yurtdışında bir modelleme yapan kişiden bir çok ürün almıştım kendisin aynı sene kanserden öldüğünü bilmiyordum kendisinden sipariş ettiğim bir kaç ürünü ebay üzerinden satmaya ilan verince o kişinin ürünü ünlü olması bilinmesi ürünlerin satın aldığımın daha çok fazlasına satarak kazanç yaptığını gördüm. bu maketlere ek olarak çok düşük voltaj adaptör bağlantı aparat kullanarak veya pil ile küçük boy LED ışıklar kullanarak ışık vererek pamuk kullanarak alev modellemesi veya deniz köpüğü modellemelerde kullanarak daha yaratıcı gerçekçi modellemeler hazırlama olanağınızı sağlar çocuklarınız bu kendi el yapımı çalışmanızı benimser öğrenme gereği his eder. yurtdışına buna benzer çok güzel gerçek hayat hikayeleri okuyoruz.

Günümüz teknolojisi hiç durmadan ilerlerken yakın zamanda hızla yayılan 3D printer 3 Boyutlu Printer ile kullanılan maliyeti çok ucuz sert plastik malzemeye benzeyen bu ürünlere benzer ürünler üretilmeye başlandığı için elimizde bulunan bir çoğunun üretimi 2008 senesinde üretimi biten koleksiyon amaçlı DIECAST metal döküm el yapım ürünler artık bulunması zor imkansız ürünler olmaya başladı. bu durumda belli süre sonra koleksiyoner hobby amaçlı ürünlere yurtdışı pazardan talep olmasının kaçınılmaz yapacağını düşünüyorum.

Hits: 171